Gmina Szamotuły położona jest na Wysoczyźnie Poznańskiej w dorzeczu Warty, w bezpośrednim sąsiedztwie Powiatu Poznańskiego. Miasto, które zamieszkuje 18 700 mieszkańców znajduje się w odległości 35 km na pn. – zach. od Poznania. Pierwsza wzmianka o miejscowości z terenu gminy Lipnicy znajduje się w „Historii Polski” Jana Długosza z 1170 r. Początki dzisiejszej stolicy gminy i powiatu Szamotuł biorą się z wczesnośredniowiecznego grodu obronnego tzw. Osówki położonej na zachód od dzisiejszej lokalizacji miasta. Jeszcze w XIX w. gołym okiem można było dostrzec pozostałości po tzw. Starych Szamotułach, kolejnej lokalizacji miasta 2,5 km na północ od dzisiejszych Szamotuł.
Pierwsze wzmianki o Szamotułach pochodzą z 1231 r. W 1257 r. Przemysław I nadał osadzie prawo odbywania targów. Prawa miejskie Szamotuły otrzymały przed rokiem 1383, a ponowienie praw nastąpiło w latach 1420, 1450 i 1455. Z historią miasta silnie związane były dwa znamienite rody wielkopolskie: Nałęczów i Górków. Władały one miastem już od wczesnego średniowiecza i w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju miasta.
Rozwinięta infrastruktura sportowa i rekreacyjna (hale sportowe, korty tenisowe, basen i pływalnia), sąsiedztwo dużych kompleksów leśnych (m.in. obszar Puszczy Noteckiej), zbiorniki wodne oraz wiele historycznych i architektonicznych zabytków, zapewniają korzystne warunki dla uprawiania zarówno turystyki jak i sportu. Wielbicieli zabytków przyciąga m.in. zlokalizowane w Szamotułach Muzeum – Zamek Górków (XVI wieczny zamek, wieża mieszkalna zwana Basztą Halszki, oficyny zamkowe, spichlerz – muzeum archeologiczne), późnogotycki kościół kolegiacki oraz barokowy zespół pofranciszkański z kościołem, jak również zespół pałacowo – parkowy w Gałowie oraz dworki w Lipnicy, Myszkowie i Brodziszewie. W strukturze gospodarczej gminy Szamotuły dominuje gospodarka rolno – przemysłowa. Warunki sprzyjające funkcjonowaniu tej gałęzi gospodarki stwarza bogata baza surowcowa gminy oraz wysoka kultura upraw i hodowli.